Tabără de fotografie la Buhalniţa-Neamţ, la final

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 8, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Proiectul, ce se derulează pe perioada unui an, este derulat de Clubul Fotografilor Iaşi, Clubul Foto FOCUS Botoşani, Primăria Hangu, judeţul Neamţ, Pensiunea „Lostriţa” - Buhalniţa-Hangu, judeţul Neamţ şi Parohia Buhalniţa-Neamţ. Tabăra „Buhalniţa - legenda de la poalele Ceahlăului”, ediţia a IV-a, a făcut parte din manifestările religioase şi culturale prilejuite de împlinirea a 560 de ani de atestare documentară a Bisericii Buhalniţa-Neamţ, ctitorie a domnitorului Miron Barnovschi. În zilele de 6 şi 7 iulie, participanţii au mers într-o tură foto la răsărit pe Vârful Izmana şi pe Vârful Coada Giurcii din satul Buhalniţa. Lacul Izvorul Muntelui, florile şi razele soarelui au fost principalele subiecte pe care fotografii le-au surprins prin intermediul aparatului de fotografiat. Tinerii au avut parte de o vreme plăcută şi de un spectacol al naturii, generat de ceaţa şi negura de la poalele Ceahlăului. În seara zilei de sâmbătă, 7 iulie, a avut loc vernisajul expoziţiei de fotografie „Sânzienele la Borleşti” şi lansarea albumului foto cu acelaşi nume. O surpriză deosebită a fost prezenţa membrilor organizaţiei „Cufărul Borleştiului” din localitatea nemţeană Borleşti. A urmat de prezentarea „Fotografia de peisaj. Interpretări. Compoziţie. Prelucrare”, a artistului fotograf Andrei Baciu. Ieri, 8 iulie, fotografii au participat la Sfânta Liturghie în biserica Parohiei Buhalniţa. La final, părintele paroh Cristian Dăscălescu a apreciat efortul tinerilor fotografi care au ales să desfăşoare un proiect în satul Buhalniţa, numită şi „Coasta de Azur a Moldovei”. În acelaşi timp, părintele paroh a mulţumit în mod deosebit artistului fotograf Andrei Baciu din Ploieşti, care, prin prezenţa sa, a conferit notorietate taberei. „Mulţumim tuturor partenerilor implicaţi în această tabără, în mod deosebit domnului Lucian Vamanu, patronul Pensiunii <<Lostriţa>>, gazda evenimentului. Un gând de recunoştinţă avem către părintele paroh Cristian Dăscălescu, care ne-a primit mereu în curtea bisericii-monument din Buhalniţa”, a declarat Florin Aioanei, membru al Clubului Fotografilor Iaşi.